وسایل دندانپزشکی

فهرست مطالب

وسایل دندانپزشکی و لوازم دندان پزشکی : لیست جامع + معرفی و عکس

در سال های اخیر علم و دانش جوامع بشری پیشرفت چشم گیری داشته است که تکامل وسایل دندانپزشکی و تجهیزات دندانپزشکی نیز یکی از آنها است. در سایه این پیشرفت های علمی، کیفیت لوازم دندانپزشکی مورد استفاده ارتقاء یافته و با روند پیشرفت تکنولوژی هماهنگ شده است.

در ادامه تلاش می کنیم تا با معرفی وسایل دندانپزشکی و عکس وسایل دندانپزشکی همراه با اسم، لیست خرید ابزار دندانپزشکی برای دستیار دندانپزشکی و دندانپزشکان در مراکز درمانی را در اختیارتان قرار دهیم. در نهایت نیز لیست کاملی از لیست قیمت تجهیزات دندانپزشکی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

اگر به این مبحث علاقه دارید مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

برای مشاوره و خرید نیز میتوانید به فروشگاه سورنا دنتال مراجعه نمایید:

سورنا دنتال
مشاوره و سفارش خرید

آشنایی با وسایل دندانپزشکی برای دستیار «لیست کامل لوازم دندانپزشکی»

آشنایی با وسایل دندانپزشکی برای دستیار میتواند بسیار مفید باشد. این لیست شامل ابزارها و تجهیزاتی است که دستیار باید در جریان انواع جراحی و درمان های دندانی داشته باشد و با استفاده از آنها به دندانپزشک کمک کند.

لازم به ذکر است که لیست تجهیزات دندانپزشکی با توجه به نیازها و دستورالعمل‌های هر دندانپزشکی ممکن است متفاوت باشد. در هر صورت، دستیار دندانپزشکی باید با استفاده از ابزارهایی که در دسترس دارد، به دندانپزشک کمک کند و تجهیزات را از نظر تمیزی و کارایی بررسی نماید.

فهرست لوازم حفاظت شخصی در دندانپزشکی

وسایل دندانپزشکی

لوازم دندانپزشکی

 

فهرست لوازم استریلیزاسیون دندانپزشکی

در دندانپزشکی برای شستشو از  لوازم استریل کردن خاصی استفاده می گردد که در ادامه برای آشنایی با وسایل دندانپزشکی برای دستیار، به لیست هر کدام از ایزارها در این خصوص شااره کرده و به معرفی هر کدام می پردازیم:

 

لوازم دندانپزشکی

وسایل دندانپزشکی

اگر میخواهید در رابطه با اصول نگهداری و استریل تجهیزات دندانپزشکی بدانید کلیک کنید
 • دستگاه شیمی کلاو

  کارکرد دستگاه شیمی کلاو شباهت بسیاری به دستگاه اتوکلاو دارد.

 • برس بطری

  در لیست وسایل دندانپزشکی نباید برس بطری را فراموش کنید.

 • برس فرز

  تراشکاری و برش دندان ها توسط فرز انجام می گیرد که با برس فرز می توان آنها را به صورت دستی شستشو داد.

 • دستگاه فور

  یکی دیگر از لوازمی که در لیست وسایل استریلیزاسیون دندانپزشکی قرار دارد دستگاه فور است.

 • کیسه مخصوص استریلیزاسیون

  کیسه مخصوص استریلیزاسیون برای ضدعفونی کردن لوازم دندانپزشکی در داخل اتوکلاو به کار می رود که به صورت یکبار مصرف موجود هستند.

 • ظرف نگهدارنده ابزار های تیز

  به منظور نگهداری و انهدام لوازم برنده و تیز از این ظرف ها استفاده می گردد.

 • جعبه مخصوص استریلیزاسیون

  به منظور استریل و ضدعفونی کردن لوازم کوچک از قبیل کلامپ  رابردم و نیز انواع مختلف فرزها می توان از این جعبه استفاده نمود.

 • دستگاه اتوکلاو

  از دستگاه اتوکلاو برای ضدعفونی کردن و میکروب زدایی ابزار در مراکز دندانپزشکی و پزشکی استفاده می گردد.

 • دستگاه تمیز کننده اولتراسونیک

  تمیزکننده اولتراسونیک می توان از آن برای شستشو، جرم گیری لوازم حساس  دندانپزشکی استفاده نمود.

 • نوار چسب اتوکلاو

  نوار چسب اتوکلاو در حقیقت نواری چسبنده است که می توان از آن در اتوکلاو نمودن لوازم و همچنین اطمینان از صحت فرایند استفاده نمود.

فهرست لوازم معاینه در دندانپزشکی

برای معاینه دندان ها از تجهیزات معاینه دندانپزشکی استفاده می گردد که در ادامه بحث معرفی وسایل دندانپزشکی به این لوازم اشاره می کنیم.

 • آینه دهانی و دسته

  اصلی ترین وسیله ای که دندانپزشکان برای معاینه دندان ها به کار می برند آینه های دندانی هستند. مناطق داخلی دهان با استفاده از این آینه ها به خوبی دیده می شوند و پزشک می تواند لثه و دندان ها را از جهات مختلف مشاهده کند.

 • سوند

  یکی از ابزارهای مهمی که به دلیل کاربری بالا، از کالاهای پرفروش نیز محسوب می گردد، سوند دندانپزشکی است. این وسیله برای معاینه دندان بیماران لازم و ضروری است. بررسی دندان های پوسیده و همچنین جرم گیری آنها توسط سوند انجام می گیرد.

 • پروب پریودنتال

   برای آرماتاریوم دندان از ابزاری به نام پروپ پریودنتال استفاده می شود. کاربرد اصلی این ابزار اندازه گیری عمق کانال دندان ها در اطراف آنها و همچنین بررسی سلامت پریودنتیم است.

 • پنس

  این ابزار برای جا به جایی رول پنبه و مواد دیگر به داخل و خارج دهان و برداشتن وسایل استفاده می گردد.

 • سینی وسایل

  برای قرار دادن لوازم دندانپزشکی نیاز به سینی وسایل داریم که در بازار انواع مختلفی با طراحی های متفاوت وجود دارد. 

برای خرید سینی یکبار مصرف دندانپزشکی به فروشگاه سورنا دنتال مراجعه نمایید:

لیست لوازم بی حسی دندانپزشکی

لیست لوازم بی حسی دندانپزشکی شامل موارد زیر میباشند:

لیست وسایل دندانپزشکی

لیست لوازم دندانپزشکی

 • سرنگ تزریق

  Dental syringe

  دندانپزشک در مرحله اول درمان، سعی در کنترل درد خواهد نمود که معمولا این کار با بی حسی موضعی صورت می گیرد. تزریق ماده بی حسی از طریق سرنگ های مخصوص دندانپزشکی انجام می گیرد. این سرنگ ها در دو نوع کمرشکن و ثابت وجود دارند که نحوه باز شدن سرنگ ها تنها وجه تمایز آنها به شمار می رود.

 • سر سوزن

  Needle

  برای انجام تزریق باید سر سوزن را به قسمت انتهایی سرنگ متصل نمایید. دندانپزشک با توجه به محل تزریق و نوع مواد یکی از دو نوع سرسوزن بلند و یا سر سوزن کوتاه را انتخاب می نماید. البته لازم به ذکر است که این دو نوع سر سوزن قطرهای متفاوتی دارند.

 • نگهدارنده حفاظ سوزن

  سر سوزن ها از لوازم نوک تیزی هستند که برای نگهداری آنها باید از پوشش استفاده کرد. این موضوع می تواند از فرو رفتن ناخودآگاه و ناخواسته سوزن و ایجاد آسیب جلوگیری کند.

 • کارتریج

  Dental cartridge

  کارتریج به شیشه استوانه ای شکل گفته می شود که دارای درپوش پلاستیکی است؛ به عبارتی همان ویال تزریق است. این شیشه حاوی داروی بی حسی، ماده تنگ کننده رگ ها و … می تواند باشد.

همچنین برای اطلاع از اسم دندان ها روی لینک مربوطه کلیک کنید.

اسم لوازم دندانپزشکی و لوازم رادیولوژی دندان

اسم لوازم دندانپزشکی و تجهیزات رادیولوژی را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد. همچنین شما میتوانید برای خرید فیلم رادیولوژی دندانپزشکی به فروشگاه سورنا دنتال مراجعه نمایید.

 • گردنبند تیروئید و پیشبند سربی

  Thyroid necklace and lead apron

  تشعشعاتی که در فرایند رادیولوژی استفاده می گردند برای سلامتی بیمار خطرناک می باشد. بر اساس قوانین جهانی باید در انجام رادیوگرافی بیمار از کمترین میزان تشعشع استفاده گردد. این موضوع بایستی در کنار درمان و تشخیص های درمانی انجام بگیرد.

  گردنبند تیروئید و پیشبند سربی برای حفاظت مناسب بیمار با توجه به جنس خاصی که دارند، استفاده می شوند.

  همچنین بخوانید: روپوش سربی چیست ؟
 • نگهدارنده فیلم

  همان طور که از نام این وسیله مشخص است از آن برای اتصال به فیلم رادیولوژی در داخل دهان استفاده می گردد. این وسیله کمک می کند تا فیلم در داخل دهان به درستی و در محل صحیح قرار بگیرد. جنس نگهدارنده های فیلم غالبا از فلز و یا پلاستیک است و بر روی فیلم ها می چسبند.

 • دوزیمتر

  معرفی دوزمتر را نیز می توان در بحث آشنایی با وسایل دندانپزشکی برای دستیار گنجاند؛ چرا که برای رادیوگرافی دندان ها به آن نیاز داریم. در صورتی که پزشک قصد بررسی و تعیین مقدار اشعه جذب شده توسط بیمار حین رادیوگرافی را داشته باشد، باید از دوزمتر کمک بگیرد.

 • نگاتوسکوپ

  Dental negatoscope

  برای مشاهده فیلم های رادیولوژی در مراکز درمانی، بیمارستان ها، اتاق عمل و … از وسیله ای به نام نگاتوسکوپ استفاده می گردد. در مراکز دندانپزشکی از نوع کوچکتر آن برای فیلم های کوچک تر استفاده می گردد. دیواری، پایه دار و قابل نصب بر روی یونیت انواع مختلف نگاتوسکوپ هستند که دارای یک صفحه نورانی می باشند.

  برای وضوح بیشتر فیلم های رادیولوژی، پانل رویی را از پلکسی گلاس ترموپلاستیک بسیار مرغوب به رنگ شیری تهیه می کنند که ضخامتی برابر 2 میلیمتر دارد.

معرفی وسایل دندانپزشکی انواع فرز، پالیش و هندپیس ها

در ادامه به معرفی قلم های دندانپزشکی میپردازیم:

 • توربین دندانپزشکی

  Dental turbine

  در ادامه بحث لیست وسایل دندانپزشکی به توربین دندانپزشکی می رسیم که دستگاهی با خاصیت چرخشی است. توربین دندانپزشکی هوای فشرده تولید می کند و آن را با استفاده از کوپلینگ و توسط شلنگ یونیت مخصوص دندانپزشکی به حرکت در می آورد.

  بهتر است اشاره کنیم که این هندپیس ها در دندانپزشکی دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام ویژگی های مختص به خود را دارند. دوام، صرفه اقتصادی و کارایی از فاکتورهایی هستند که برای مقایسه توربین ها باید در نظر داشت.

 • آنگل دندانپزشکی

  در لیست وسایل دندانپزشکی هندپیسی وجود دارد که آنگل دندانپزشکی نام دارد و بر روی ایرموتور متصل می شود. همان طور که می دانید ایرموتور دستگاهی است که می تواند هندپیس های متصل شده به آن را به حرکت در آورد. از این وسیله برای پالیش دندان و برداشتن بخش های پوسیده آن استفاده می گردد.

  در حقیقت آنگل را می توان اینسترومنتی تصور کرد که با استفاده از یک دستگاه و با قدرت زیاد و سرعت کم حرکت می کند. در صورتی که موتور آنگل توسط فشار هوا کار کند به موتور آن ایر موتور گفته می شود ولی در صورتی که با برق کار کند، میکروموتور نامیده می شود. در قسمت سر آنگل ها کارتریج مخصوصی قرار دارد و از نظر سیستم آب در دو نوع آب از داخل و آب از خارج موجود هستند. البته مدل آب از داخل نسبت به نوع دیگر ارجحیت دارد.

 • هندپیس مستقیم به همراه ایرموتور

  هندپیس های دندان پزشکی از دیگر لوازم پر کاربرد در دندانپزشکی هستند که برای تغییر پروتز، پوسیدگی و یا حتی پولیش می توان از آنها استفاده کرد. هندپیس مستقیم به همراه ایرموتور نیز وسیله ای است که اتصال آن به هندپیس توسط فرزهای مستقیم و بلند انجام می گیرد.

 • هندپیس کم سرعت اندودنتیکس

  اندودنتیکس یکی از انواع هندپیس ها به شمار می آید که با سرعت کمتری حرکت می کند. این هندپیس می تواند در موادی از قبیل پاک سازی و یا شکل دهی به کانال ریشه توسط فایل روتاری به کار رود.

  همچنین بخوانید: آموزش چیدن ست اندو دندانپزشکی
 • یونیت هندپیس الکتریکی جراحی ایمپلنت

  برای جراحی های فک و صورت در دندانپزشکی از این وسیله استفاده می شود. کاربرد اصلی این ابزار به منظور جاگذاری ایمپلنت به همراه دریل و در جراحی ها به همراه فرزهای مخصوص می باشد.

  همچنین بخوانید: یونیت دندانپزشکی چیست ؟
 • مخروطی لاستیکی

  Rubber point

  کاربرد این ابزار نیز مانند دیسک پرداخت است و آن را برای ترمیم و براقیت آمالگام، کامپوزیت و روکش های طلا به کار می برند. مخروطی لاستیک متشکل از ذرات ریز تا درشت ساینده است و بیشتر برای پالیش نهایی دندان ها استفاده می شود.

 • ماندرل

  از دیگر وسایل دندانپزشکی می توان به ماندرل اشاره نمود که به همراه دیسک ها به کار می رود. این ابزار در بازار از تنوع بالایی برخوردار است و ظاهر و شکل متفاوتی دارد. دیسک پالیش ها شکل های مختلفی دارند و ممکن است مرکزدار باشند که با توجه به این موضوع ماندرل متناسب با آن انتخاب می گردد.

  لازم به ذکر است که متریال دیسک های پالیش دندان ها از نمد طبیعی ساخته می شود. این دیسک ها غالبا در زمان پالیش و پرداخت دندان ها همراه با آمالگام و مواد کامپوزیتی به کار می روند.

  همچنین بخوانید: ماندرل دندانپزشکی چیست ؟
 • فرز دندانپزشکی

  آشنایی با انواع فرز دندانپزشکی و نیز چگونگی نصب آنها روی هندپیس ها برای دستیار دندانپزشکان در زمینه آموزش لوازم دندانپزشکی حائز اهمیت است زیرا از ابزارهای اصلی به شمار می آیند.

  فرز دندانپزشکی ابزاری چرخشی است که روی هندپیس ها قرار می گیرند و با سرعت زیاد می چرخند. هر کدام از انواع این ابزارها وظایف مختلفی از قبیل پرداخت، تراش، پالیش و … را برعهده دارند. برای خرید فرز دندانپزشکی به فروشگاه سورنا دنتال مراجعه نمایید.

  برای آشنایی با انواع فرز دندانپزشکی کلیک کنید.

لیست وسایل ترمیمی دندان

 • اکسکاواتور

  برای آماده سازی حفره دندان، لازم است عاج نرم دندان را برداشته و یا قسمتی از آن را تراش دهیم. این کار توسط ابزار تخصصی اکسکاواتور دندانپزشکی انجام می گیرد.

 • قلم زاویه ساز

  قلم زاویه ساز همان طور که از نامش پیدا است به منظور مشخص نمودن زوایای نقطه ای و خطی در حفره دندان به کار می رود. شکل دهی این زاویه ها توسط قلم زاویه ساز روند درمان را تسهیل خواهد داد.

 • تریمر

  در مواردی که مینای دندان بدون ساپورت باشد می توان آن را با ابزاری به نام تریمر برداشت. علاوه بر این عملیات پخ کردن قسمت های دیواری سرویکالی نیز توسط این ابزار تخصصی دندانپزشکی انجام می گیرد.

 • هچت

  از دیگر لوازمی که برای آماده سازی دندان ها به کار می رود هچت است. عملیات صاف کردن کف حفره های تراشیده شده و دیواره های دندان توسط این ابزار کاربردی انجام می گیرد. حتی شما می توانید مینای دندان های بدون ساپورت را با این ابزار بردارید.

 • چیزل

  کارایی این ابزار تقریبا شبیه به هچت است و می تواند به منظور برداشتن مینای دندان در مواردی که ساپورت ندارد به کار رود. برای ایجاد تغییرات لازم در برجستگی های استخوان و یا شکل آنها از چیزل استفاده می گردد. نوک چیزل دارای شیب یا بول در یک یا دو طرف آن می باشد. چیزلی که یک بول دارد مناسب شکل دهی به استخوان بوده و نوعی که دارای دو بول است برای چند تکه کردن دندان به کار می رود.

 • هومینایی

  در کلینیک های دندانپزشکی به منظور صیقلی و صاف کردن دیواره ها و کف حفره دندان از ابزاری به نام هومینایی استفاده می کنند. علاوه بر این ممکن است پزشک قصد شکل دادن به زوایای خطی در حفره دندان را نیز داشته باشد که استفاده از این ابزار گزینه مناسب تری خواهد بود.

 • اپلیکاتور

  اپلیکاتور یا همان میکروبراش متریال دندانی، از جمله لوازم پر مصرف در مطب های دندانپزشکی می باشد. برای قرار دادن مواد ترمیمی از جمله سیمان، رزین، اچ که در محلول های هموستاتیک، باندینگ، فلوراید و نرم کننده ها بر روی دندان استفاده می شوند، اپلیکاتورها ابزار مناسبی هستند. 

  در حقیقت اپلیکاتورها براش های کوچک و در عین حال ظریفی هستند که دسترسی به مناطق دور از دسترس حفره دهان را تسهیل می کنند. از دیگر کاربردهای این ابزار می توان به کمک به استفاده از پرایمرها، مواد چسبنده و نیز وارنیش ها و ژل های سفیدکننده دندان اشاره نمود.

 • پلاستیک اینسترومنت

  در لیست لوازم دندانپزشکی برای دستیاران نبایستی اینسترومنت دندانپزشکی را فراموش کنید. این ابزار تخصصی از ضروریات کار دندانپزشکان است که حساسیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل نگهداری آن باید با دقت زیاد و نیز رعایت موارد ایمنی صورت بگیرد. 

  جا به جایی، بسته بندی، ضدعفونی کردن، تمیزکاری و پاکسازی این ابزار نیاز به تخصص کافی در این خصوص دارد و نباید بدون آموزش این موارد اقدام به کار و یا نگهداری از اینسترومنت نمود. ممکن است انجام دقیق این کارها زمان بر باشد ولی می تواند موجب افزایش کیفیت کار پزشک و ایمنی کار، افزایش بهداشت محیط و نیز تامین سلامت بیماران گردد. 

  کاربرد اصلی اینسرومنت را می توان برداشتن مواد از داخل حفره دندان و نیز حمل مواد و قرار دادن آنها در داخل حفره دندان دانست.

 • اسپاتول همزن

  از دیگر ابزارهای دندانپزشکی که کاربری زیادی دارد اسپاتول همزن است. این وسیله علاوه بر کلینیک های دندانپزشکی، در لابراتوارهای دندانپزشکی نیز به کار می رود. عمده کاربرد این ابزار برای نرم و پخش کردن سیمان ها، قالب ها و موم ها می باشد. هم زدن مواد دندانی با این ابزار به راحتی انجام می گیرد.

 • حامل آمالکام

  اگر در حال آموزش لوازم دندانپزشکی و آشنایی با آنها هستید، بهتر است با این ابزار نیز آشنا شوید. برای برداشتن و انتقال انواع مختلف آمالکام، نیاز به ابزار خاصی است که بتوان این مواد را درون حفره دندان قرار داد. با حامل آمالکام می توانید این کار را به سادگی انجام دهید.

 • گوده

  خمیر پروفیلاکسی، مواد اکریلیک و آمالکام، مواد باندینگ، سیمان رزین و مواد پالیش را می توان با ابزاری به نام گوده میکس نمود. این وسیله مصارف زیادی در دندانپزشکی دارد. استفاده از گوده همچنین می تواند از سفتی کامپوزیت نیز جلوگیری کند زیرا شفاف نیست و مانع از عبور نور از آن می گردد.

 • متراکم کننده آمالکام

  متراکم کننده آمالکام یا همان کندانسورها برای عملیات پر کردن دندان و متراکم کردن آمالکام به کار می روند. دندانپزشکان از این ابزار بیشتر به منظور ترمیم دندان های خلفی استفاده می کنند. شکل ظاهری این وسیله به حالت تخت است که دارای نوکی با قطرهای متفاوت می باشد. تفاوت قطر نوک کندانسورها موجب می شود تا پزشک بتواند برای ترمیم دندان های مختلف از نوع مناسب آن استفاده کند.

  کارور

  کارور از لوازم دندانپزشکی است که دارای سه جزء اصلی ساق، دسته و تیغه می باشد. تیغه و یا همان قسمت انتهایی کارور برای شکل دهی به کامپوزیت و یا مواد، دارای طرح های مختلفی است. در ضمن قطر و طول دسته های کارور نیز انواع مختلفی دارد. 

  از کارور می توان به منظور فرم دهی به آمالگام استفاده کرد تا اکلوژن و آناتومی دندان به شکل صحیحی تامین گردد.

 • نگهدارنده کاغذ آرتیکولاسیون

  برای بررسی حرکات سنتریم در دندانپزشکی از کاغذ آرتیکولاسیون استفاده می شود. برای نتیجه گیری بهتر باید این کاغذ را با ابزار خاصی نگه داشت که این کار را با نگهدارنده مخصوصی که برای این کار طراحی شده است انجام می دهند.

 • چاقوی آمالگام

  به منظور حالت دهی به ترمیم های انجام شده توسط آمالگام بین دندانی و همچنین ترمیم دیواره های کناری دندان های پر شده و شکل دهی به کانتور می توان از چاقوی آمالگام استفاده کرد.

 • تفنگ کامپوزیت

  برای حمل و جا به جایی راحت و آسان کامپوزیت از ابزاری به نام تفنگ کامپوزیت استفاده می گردد. این ابزار می تواند به سهولت انجام کار کمک نماید.

 • نوار پالیش

  با برداشتن سطوح پروگزیمال به یک دیوار موقت نیاز داریم تا فرصتی ایجاد گردد و بتوان بقیه فرایند ترمیم را انجام داد. نوار پالیش می تواند این دیوار موقت را تشکیل دهد.

 • نگهدارنده ماتریس

  از این وسیله برای ایجاد ثبات و نگهداری نوارهای ماتریس می توان استفاده کرد.

 • آمالگاماتور

  ماده ای که دندانپزشکان برای پر کردن دندان های ترمیمی از آن استفاده می کنند آمالگام نام دارد. مس، قلع، جیوه، نقره، سرب و … ترکیبات آمالگام را تشکیل می دهند. بهتر است به این مورد اشاره کنیم که آمالگام به حالت پودری بدون جیوه تهیه می شود زیرا ترکیب جیوه با مواد دیگر موجب خشکی و سفتی آمالگام خواهد شد. 

  با توجه به مطالب بالا پزشک باید در زمان استفاده آمالگام را با جیوه ترکیب و برای پر کردن دندان از آن استفاده کند. دستگاه آمالگاماتور مانند یک همزن می تواند این ترکیب را تهیه و خمیری همگن در اختیار پزشک قرار دهد.

 • برنیشر

  در ادامه آشنایی با وسایل دندانپزشکی برای دستیار به ابزاری به نام برنیشر یا همان براق کننده می رسیم. از این ابزار به منظور صاف نمودن آمالگام بعد از مرحله متراکم نمودن آن استفاده می شود. علاوه بر این فرم دهی به نوار ماتریس پیش از قرارگیری و حالت دهی اولیه آمالگام می تواند توسط برنیشر انجام بگیرد.

 • وج

  در برخی موارد ممکن است پایه دندان در اثر پوسیدگی از بین رفته باشد که در این مواقع برای نگداشتن دندان از نواری به نام ماتریکس استفاده می گردد. ماتریکس نیز برای ثابت ماندن نیاز به ابزاری به نام وج دندان دارد. وج دندان می تواند این نوار را هم راستا با لبه لثه دندان و حفره های مربعی شکل آن نگهدارد. به این ترتیب پزشک می تواند فرایند ترمیم را با دقت مضاعفی انجام دهد. 

  ایجاد فاصله بین دندان ها از دیگر کاربردهای وج دندان است. به عبارتی این ابزار بین دو دندان قرار گرفته و با ایجاد فاصله بین دندان ها، به جداسازی آنها از دندان های هم ردیف شان کمک می کند. به این ترتیب  فرایند ترمیم به راحتی انجام می گیرد.

معرفی وسایل دندانپزشکی ترمیمی و تقسیم بندی آنها با توجه به نوع عمل ترمیمی

بخشی از لیست وسایل دندانپزشکی مربوط به ابزارآلاتی است که دندانپزشک برای اعمال ترمیمی از آنها استفاده می کند. مسلما لوازمی که برای این موارد استفاده می شوند بر اساس نوع عمل ترمیمی تعیین می گردند. هر نوع ترمیمی نیاز به لوازم و وسایل خاصی دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

ابزارهای مورد نیاز برای فیشور سیلنت

برای انجام فیشور سیلنت از لوازم زیر استفاده می گردد:

 • ساکشن
 • پنس
 • آینه دسته و دهانی
 • رابرکپ و برس مویی
 • اپلیکاتور
 • پروپ کنتراانگل / سوند
 • لایت کیور
 • گوده شیشه ای
 • هندپیس پروفیلاکسی
 • ماده سیلنت و اسید اچ
 • پودر پامیس ( به منظور تمیز نمودن سطح دندان قبل از استفاده از سیلنت یا خمیر

لوازم مورد نیاز به منظور ترمیم دندان

برای ترمیم دندان ها نیز به وسیال خاصی نیاز است که غالبا شامل موارد زیر می باشند.

 • ساکشن
 • پنس
 • پروب کنتراانگل / سوند
 • آینه های دسته و دهانی
 • لوازمی که برای جایگذاری رابردم موردنیاز است.
 • انواع مختلف فرزها
 • ابزارهایی که برای بی حسی موضعی نیاز است.
 • هندپیس
 • ژنژیوال مارژینال تریمر و چیزل مینایی
 • کاغذ آرتیکولاسیون
 • اکسکاواتور قاشقی
 • وج پلاستیکی / وج چوبی
 • نخ دندان
 • پلاستیک اینسترومنت مسطح
 • نگهدارنده کاغذ آرتیکولاسیون
 • انواع مختلف مواد لاینر و بیس

لوازم مورد نیاز برای ترمیم آمالگام

به منظور ترمیم با آمالگام نیز ابزار خاصی نیاز دارید که عبارتند از:

 • آمالگام برنیشر
 • آمالگام کارور
 • آمالگام پلاگر
 • حامل آمالگام
 • ماتریکس مناسب برای نگهداری دندان و نوار ماتریکس
  گوده شیشه ای که برای آمالگام استفاده خواهد شد.

لوازم مورد استفاده در ترمیم خلفی برای بستن نوار ماتریکس و ماتریکس نگهدارنده

در اختیار داشتن وسایل زیر برای این نوع ترمیم لازم و ضروری است:

 • آینه دسته و دهانی
 • پنس
 • ماتریکس نگهدار برای مواقعی که نیاز باشد.
 • نوار ماتریکس از نوع مناسب
 • برنیشر برای مواقعی که به برنیش نوار نیاز باشد.
 • پروپ کنتراانگل و یا سوند
 • انعکاس دهنده نور به سطح دندان و یا وج پلاستیکی یا چوبی

وسایل مورد استفاده برای ترمیم با کامپوزیت

راهنمای انتخاب رنگ:

 • پلاستیک اینسترومنت مسطح که دارای نوک تفلون باشد.
 • نوار سلولوییدی و یا نوار ترانسپرنتی که تمیز باشد.
 • شیلد
 • دستگاه لایت کیور
 • نواری که مختص پالیش کامپوزیت باشد.

برای خرید کامپوزیت به فروشگاه سورنتا دنتال مزاجعه نمایید.

وسایل مورد نیاز برای اندودنتیکس دندانی

دندانپزشکان برای اندودنتیکس از ابزارها خاصی استفاده می کنند که در ادامه نام آنها را ذکر می کنیم:

 • رابردم

  رابردم وسیله ای محافظ است که به منظور ایزوله نمودن دندان ها استفاده می گردد و از لاتکس نازک تهیه می شود. این وسیله توسط دندانپزشک بر روی دندان ها قرار داده می شود که زمان مناسب این کار پس از تزریق داروی بی حسی و قبل از اثر آن می باشد. 

  قبل از جایگذاری رابردم بایستی دندان مورد نظر را از لحاظ جرم و پلاک تمیز نمایید زیرا در غیر این صورت ممکن است رابردم جا به جا شده و باعث آسیب به بافت لثه گردد. می توانید دندان ها را با استفاده از مسواک و یا با پالیش کردن قسمت تاج دندان تمیز و برای قرار دادن رابردم آماده کنید.

 • فورسپس رابردم

  در حرفه دندانپزشکی برای نگه داشتن و گرفتن دستی اشیاء از وسیله ای به نام فورسپس استفاده می گردد. روند کار به این شکل است است که بعد از ایجاد سوراخ رابردم و جایگذاری کلمپ درون آن، کلمپ با استفاده از فورسپس باز شده و روی دندان قرار می گیرد. در نهایت پس از پایان کار باید کلمپ را از روی دندان بردارید.

 • کلمپ رابردم

  کلمپ در دندانپزشکی ابزاری گیره مانند از جنس فلز است که برای آماده سازی نگهداری رابردم در قسمت سرویکال تاج دندان مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار از ضروریات دندانپزشکی است که برای ایزولاسیون ناحیه موردنظر با استفاده از رابردم و در داخل دهان استفاده می گردد.

 • فایل دستی

  اگر قصد تهیه لیست قیمت لوازم دندانپزشکی را برای مطب خود دارید بهتر است فایل دستی را فراموش نکنید. از این ابزار به منظور درمان اندو استفاده می گردد که در انواع مختلفی به فروش می رسد. در حقیقت برای فرم دهی، صاف نمودن و گشاد کردن کانال ریشه از این ابزار استفاده می گردد.

  برای خرید فایل دندانپزشکی به فروشگاه سورنتا دنتال مزاجعه نمایید.

 • فایل چرخشی

  وسایل دندانپزشکی نیز همگام با پیشرفت تکنولوژی به روز می شوند و لوازم جدید به کمک ابزارهای قبلی می آیند. در این میان با ورود فایل های چرخشی به بازار، کانال ریشه دندان ها به شیوه ای کاربردی و راحت تر آماده درمان می شوند. فایل های چرخشی در کنار فایل های دستی روند درمان ریشه را تسهیل می نمایند.

 • پانچ مخصوص رابردم

  همان طور که می دانید برش دقیق رابردم اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل و برای جلوگیری از پارگی از نوعی پانچ استفاده می شود. این ابزار دارای دو سر است که یکی مدرج و دیگری برای سوراخ نمودن رابردم تیز می باشد. 

  برای مشخص کردن اندازه سوراخ، پانچ رابردم دارای دیسکی گرد است که چرخش آن می تواند ابعاد سوراخ را تعیین کند. این وسیله از یک اهرم به همراه چند سوراخ تشکیل شده است.

 • پکس یاب

  دندانپزشک با استفاده از پکس یاب می تواند طول کانال را تخمین زده و برای عملیات بعدی بر اساس آن اقدام نماید.

 • فریم رابردم

  این ابزار با شکل u می باشد و ممکن است از پلاستیک و یا فلز ساخته شود. کاربرد اصلی فریم یا قاب رابردم نگهداشتن و کشیدن قسمت لاستیکی رابردم از روی ناحیه موردنظر است.

 • سوند اندو

  یکی دیگر از ابزارهایی که در لیست تجهیزات دندانپزشکی به چشم می خورد، سوند اندو است. از این وسیله می توان برای یافتن حفره کانال در داخل اتاقک پالپ استفاده کرد.

 • باربد بروج

  در لیست وسایل دندانپزشکی ابزاری ساده ولی کارآمد وجود دارد که از آن برای خارج کردن پالپ درون کانال در درمان اندو استفاده می گردد. این وسیله در سایزهای مختلفی تولید می گردد که هر کدام کارایی خاصی دارند.

 • دریل گتیس گلیدن

  دریل گتیس گلیدن از جمله وسایل دندانپزشکی است که در عمل اندو به کار می رود. به طور خلاصه از این ابزار به منظور گشاد کردن و نیز فرم دهی کانال ریشه حین عمل عصب کشی استفاده می گردد. گتیس گلیدن علاوه بر نوک تیز، دارای سرعت زیادی است که این موضوع دقت زیادی را برای کار با آن می طلبد.

 • مخروط کاغذی

  مخروط کاغذی یا همان کن کاغذی، مخروطی تهیه شده از کاغذ است که کاربردهای بسیاری دارد. این مخروط با جذب مواد مایع از قبیل خون، بزاق دهان، چرک و … کانال ریشه را خشک می کند. این مخروط را با نام کن جاذب نیز می شناسند که به حالت های مختلفی درجه بندی شده اند.

 • دستگاه گرم کننده گوتا پرکا

  گوتا پرکا برای استفاده بایستی گرم گردد که برای این کار از دستگاه گرم کننده گوتا پرکا استفاده می گردد. همان طور که می دانید با این وسیله نخست گوتا پرکا را در محیطی خارج از دهان گرم می کنند و سپس آن را به داخل کانال تزریق می کنند.

 • سرنگ شستشو

  کانال ریشه دندان پس از انجام عصب کشی نیاز به پاکسازی و به عبارتی شستشو دارد. ممکن است ذرات پالپ در داخل کانال باقیمانده باشند و یا میکروب و باکتری در زمان عصب کشی به داخل کانال راه یافته باشند. به همین دلیل شستشوی کانال در طول مدت عصب کشی لازم است. سرنگ شستشو وسیله ای برای انجام این کار می باشد.

 • اسپریدر

  به منظور متراکم نمودن گوتا پرکا استفاده از اسپریدرها بهترین گزینه خواهد بود. علاوه بر این، این ابزار را می توان کاربردی ترین و مناسب ترین وسیله به منظور پر کردن تراکم جانبی دانست. این وسیله دارای جنس های متفاوتی از قبیل نیکل تیتانیم، استیل و … است و در سایزهای مختلفی نیز به فروش می رسد.

 • پالپ تستر

  بررسی پالپ دندان و تست سلامت آن از فاکتورهای مهم در درمان ریشه به روش صحیح محسوب می گردد. استفاده از محرک های سرد و یا گرم از روش های کلاسیک برای تشخیص این موضوع است. امروزه از روش های نوینی برای بررسی پالپ دندان ها استفاده می گردد که استفاده از پاپ تستر یکی از آنها است. 

  پالپ تستر وسیله ای الکتریکی و جایگزین مناسبی برای روش های کلاسیک است.

 • اندومتر

  اندومترها در دندانپزشکی لوازمی برای معین کردن و اندازه گیری واحد طول ریمرها، فایل ها و دیگر مواد و لوازم است که مقیاس اندازه گیری با آن به میلیمتر می باشد. این وسیله که به آن گیج نیز گفته می شود دارای ویژگی های زیر است:

  اندازه گیری دقیق و درست مخصوصا اندازه کانال ریشه
  استفاده راحت و آسان
  تهیه شده از فولاد ضد زنگ
  دارای طراحی و ظاهری کابردی و در عین حال ساده

معرفی لوازم اندودنتیکس با توجه به نوع عمل ریشه دندان

انتخاب نوع عمل ترمیمی با توجه به دندان بیمار انجام می گیرد که مسلما هر کدام نیاز به لوازم خاصی دارد. در ادامه مقاله سعی خواهیم نمود برای یادگیری وسایل دندانپزشکی جداگانه به لوازم موردنیاز برای هر نوع عمل ترمیمی اشاره کنیم.

لوازم و وسایل مورد نیاز برای قرار دادن رابردم

 • کلامپ رابردم مناسب
 • نخ دندان
 • فورسپس کلامپ رابردم
 • پانچ رابردم
 • فریم رابردم
 • قیچی بلانت دارای نوک غیر تیز
 • لغزنده ساز که به منظور کشیدن ماده رابردم بر روی کلامپ آن به کار می رود.
 • گاز
 • رابردم با ضخامت مناسب و نیز تمپلت برای سوراخ گذاری
 • پلاستیک اینسترومنت از نوع مسطح و یا وسیله دیگری بدون نوک تیز

معرفی وسایل دندانپزشکی مورد نیاز در درمان ریشه دندان یا اندو

 • ساکشن
 • هندپیس
 • پنس
 • لوازمی که برای جاگذاری رابردم موردنیاز است.
 • فرزهای مختلف
 • فایل
 • آینه های دسته و دهانی
 • خط کش
 • باربد بروچ
 • اسپریدر
 • گلوله پنبه ای استریل
 • خشک کن کاغذی
 • پروب کنتراانگل / سوند
 • پروب اندودنتیک
 • گوتا پرکا و منبع گرما
 • پلاگر
 • دریل گیتس گلیدن
 • لوازمی که برای بی حسی موضعی دندان مورد نیاز است.
 • سوزن و سرنگ شستشو و مایع موردنیاز آن
 • ماده سیل کانال به همراه مواد پرکننده مناسب تاج دندان
 • فیلم و نگهدارنده مناسب که برای کاربری هم زمان آن با رابردم مناسب باشد.

معرفی وسایل دندانپزشکی برای جراحی

 • سر ساکشن جراحی

  در ادامه آموزش لیست لوازم مورد نیاز دندانپزشکی برای دستیاران و افراد علاقه مند، نوبت به معرفی سر ساکشن جراحی می رسد که با کاربری کلیدی خود، کار درمان را آسان می نماید. با استفاده از دستگاه ساکشن می توان مایعاتی از قبیل بزاق، خون، چرک و … را از طریق لوله ها و اتصالات مربوط به آن به بیرون دهان منتقل نمود. این اتصالات سر ساکشن نامیده می شوند.

 • گالی پات

  از گالی پات غالبا در محیط هایی مثل اتاق های عمل، آزمایشگاه ها، بیمارستان ها و دندانپزشکی ها استفاده می گردد. از این ظرف گرد کوچک می توان برای نگهداری دارو، پماد و همچنین گلوله های کوچک پنبه آغشته به محلول ضدعفونی کننده استفاده کرد.

 • بایت بلاک

  بایت بلاک ها ابزاری هستند که برای کمک به مراحل درمان در ارتودنسی به کار می روند. این وسیله می تواندبرای جلوگیری از برخورد و یا تماس دندان ها در فک بالا و پایین در ناحیه ای مشخص مورد استفاده قرار بگیرد. این امر از شکستن براکت ها در زمان بستن بایت ممانعت خواهد کرد.

 • رسیور

  از دیگر لوازم کاربردی، رسیور پزشکی است که از آن در مراکز دندانپزشکی و درمانی و بیمارستان ها استفاده می شود. کاربرد این ابزار بسیار زیاد است که از آن جمله می توان موارد زیر را نام برد:

  نگهداری از لوازم و وسایل جراحی و پزشکی از قبیل قیچی و پنس
  نگهداری نمونه های گرفته شده از بیماران
  جمع آوری ترشحات به دست آمده از بیماران
  نگهداری محلول های ضدعفونی کننده یا شستشو کننده

 • پروپ دهانی و یا دهان بازکن

  ممکن است روند درمان بر روی دندان بیمار به طول بیانجامد و بیمار نتواند تمام این مدت دهان خود را باز نگهدارد. در مواردی نیز میزان باز شدن دهان برای فعالیت های دندانپزشکی مناسب نیست. در چنین مواقعی از دهان بازکن برای باز نگهداشتن دهان استفاده می گردد. گفته می شود جنس این پروپ ها پلاستیکی بوده و از قابلیت شستشو نیز برخوردار هستند. 

  در بازار انواع یکبار مصرف این پروپ های دهانی به فروش می رسد که در مقایسه با انواع چند بار مصرف قیمت کمتری دارند.

 • شان گیر

  شان گیر به نام های پنس شان و تاول کلیپساز نیز نامیده می شود و از آن در مواردی همچون نگهداری سیم الکتروکوتری و تیوب ساکشن و نیز ثابت نمودن شان های اطراف موضع جراحی استفاده می گردد. دقت نمایید که این وسیله را پس از جایگذاری، بعد از تمام شدن جراحی و پس از اتمام پانسمان باز کنید؛ زیرا در غیر این صورت ممکن است با فرو رفتن قسمت انتهایی شان گیر در شان ها، باعث سوراخ شدن شان ها گردد.

  به هنگام بستن این ابزار دقت کنید که پوست بیمار را به آن نبندید و یا به لوازم دیگر آسیب نزنید. استفاده از مدل های یکبار مصرف علاوه بر ایمنی بیشتر، بروز آلودگی را نیز کاهش می دهد.

 • کنار زننده

  کنار زننده ابزاری است که با استفاده از آن دندانپزشک زبان، گونه و نسج نرم بیمار را به عقب می کشد تا دسترسی و دید بهتری به محل موردنظر داشته باشد. با توجه به کاربری این وسیله انواع مختلفی از آن در بازار موجود است که از آن جمله می توان به رکتور زبان، رکتور گونه و رکتور نسوج نرم اشاره کرد.

 • الواتور پریوست

  مراحل کشیدن دندان پوسیده به این صورت است که نخست توسط نوع مناسبی از الواتور پریوست اقدام به جداسازی ریشه دندان از بافت های اطراف آن می کنند. در مرحله بعدی ریشه را با استفاده از فورسپس خارج می کنند. الواتورها انواع مختلفی دارند و همان طور که اشاره شد برای کشیدن دندان ها ابزار مناسبی هستند.

 • تیغه اسکالپل

  اسکالپل تیغ جراحی است که بسیار برنده و تیز می باشد و از آن در اعمال جراحی و کالبد شکافی استفاده می شود. این تیغ ها در دو نوع یک بار مصرف و دائمی بوده و ضد زنگ هستند. تیغه این ابزار جراحی در مدل های دائمی در برخی از انواع، قابلیت تعویض دارند ولی در برخی این امکان وجود ندارد و به جای آن می توان تیغه را تیز نمود.

 • فورسپس بافت

  دندانپزشک برای دید بهتر و دسترسی مناسب به موضع در حین جراحی و نیز بخیه زدن، نسوج را توسط ابزاری که فورسپس بافت نامیده می شود نگه می دارد. استفاده از این ابزار می تواند راحتی پزشک را به دنبال داشته باشد.

 • هموستات

  هموستات در واقع نوعی پنس است که می توان آن را به عنوان کلمپ یعنی چفت کننده یا مسدود کننده دانست. از این وسیله برای بند آوردن خون رگ استفاده می شود.

 • سوزن گیر

  نگهداری سوزن در زمان بخیه زدن توسط سوزن گیر انجام می گیرد. استفاده از این وسیله موجب سهولت در بخیه زدن خواهد شد.

 • دسته اسکالپل

  همان طور که از نام این ابزار قابل درک است از آن برای نگهداری تیغه تیز اسکالپل استفاده می گردد.

 • قیچی جراحی

  برای بریدن بافت نرم و موارد دیگر از قیچی جراحی استفاده می گردد که لازم است در هنگام کار با آن دقت بیشتری داشته باشید.

 • فایل استخوان

  پس از اتمام کار درمان لازم است تیزی لبه های استخوان گرفته شود. برای این منظور دندانپزشکان از فایل استخوان استفاده می کنند تا در نهایت بیمار احساس راحتی کند.

 • رتنژور

  ممکن است در برخی مواقع پس از کشیدن دندان پوسیده و ریشه آن، بخشی از لبه های تیز استخوان به جا مانده باشد. در چنین مواردی می توان از ابزاری به نام رتنژور برای خارج کردن و برداشتن باقیمانده استخوان استفاده کرد.

 • نخ و سوزن بخیه

  پس از اتمام اعمال جراحی برای بخیه زدن لثه و بافت نرم آن از نخ و سوزن بخیه زنی استفاده می گردد که به دلیل بی حسی موضعی، بیمار دردی احساس نخواهد کرد.

 • چکش جراحی

  اگر بخواهید لیست تجهیزات دندانپزشکی را جمع آوری کنید باید نام چکش جراحی را نیز به لیست خود اضافه کنید. از این چکش به همراه ابزارهای دیگری مانند چیزل استخوانی برای خرد کردن دندان استفاده می شود. 

  در برخی از جراحی های دهان و دندان برای سهولت در خارج کردن دندان آن را با چکش جراحی قطعه قطعه می کنند. علاوه بر این کانتور استخوان آلوئول و یا تغییر شکل آن را نیز می توانید با این چکش انجام دهید.

 • الواتور کلنگی

  الواتورها در حوزه دندانپزشکی انواع مختلفی دارند که کاربری آنها را گسترده نموده است. به عبارتی با توجه به کاربری خاصی که مدنظر پزشک است الواتور خاصی به کار می رود. به عنوان مثال در مواقعی که ریشه دندان شکسته باشد و یا بخشی از دندان در داخل حفره باقیمانده باشد، استفاده از الواتور کلنگی می تواند بهترین گزینه باشد.

 • الواتور کرایر

  Cryer Elevator

  الواتور کرایر و یا مثلثی یکی دیگر از انواع الواتورهای دندانپزشکی هستند که از نظر کاربری در رتبه دوم قرار دارد. الواتور کرایر از نظر ظاهری شکلی شبیه به T و یا گلابی دارد. در بازار مدل های راست و چپ این ابزار موجود است. تشخیص راست و چپ الواتور کرایر نیز از طریق نوک مثلثی آن امکان پذیر خواهد بود.

 • الواتور مستقیم

  Straight Elevator

  الواتورها نیز از جمله لوازمی هستند که در مبحث آشنایی با وسایل دندانپزشکی برای دستیار گنجانده می شوند. الواتورها انواع مختلفی دارند که الواتور مستقیم یکی از آنها است. این نوع الواتور کاربری ساده و راحتی دارد که دلیل آن طراحی هوشمندانه آن است. 

  الواتور مستقیم در سه سایز بزرگ، متوسط و کوچک قابل تهیه است که جدا کردن ریشه از دندان توسط آن انجام می گیرد.

 • کورت قاشقی

  دندانپزشکان از کورت قاشقی استفاده های زیادی می کنند بیشترین کاربرد آن به منظور برداشتن پوسیدگی ها به صورت دستی می باشد به خصوص در مواردی که بافت بیشتری از دندان از بین رفته باشد. 

  علاوه بر این پوسیدگی هایی که در نزدیکی پالپ قرار دارند را توسط این ابزار کاربردی می توان محتاطانه برداشت. دیگر موارد استفاده از کورت قاشقی عبارتند از:

  خارج نمودن کیست ها
  کورتاژ سالکوس و نیز حفره دندان کشیده شده

  و …

 • فورسپس کشیدن دندان

  اگر به لیست ابزار دندانپزشکی نگاهی بیندازید مطمئنا فورسپس دندانپزشکی را نیز در آن خواهید یافت. از این ابزار برای کشیدن دندان ها در مواقع لزوم استفاده می گردد. دندان ها به صورت عمقی در دهان افراد قرار گرفته اند و برای بیرون کشیدن آنها به وسیله ای با دسته بلند نیاز دارید. 

  علاوه بر این زمانی که دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان باشد باید وسیله مورد استفاده در دستان وی به راحتی قرار بگیرد. فورسپس کشیدن دندان، تمام این ویژگی ها را دارد. ضمن این که با توجه به محل قرارگیری دندان ها و زاویه های مختلفی که نسبت به یکدیگر دارند می توان از انواع مختلف فورسپس استفاده نمود.

لیست وسایل دندانپزشکی و تقسیم بندی آنها با توجه به انواع مختلف جراحی دندان

لازم به ذکر است که اعمال جراحی دهان و دندان انواع مختلفی دارد که با توجه به تشخیص دندانپزشک بر روی بیمار انجام می گیرد. مسلما لوازم مورد نیاز برای هر نوع عملی نیز متفاوت از یکدیگر خواهد بود. در ادامه مقاله و پیرو آموزش ابزار دندانپزشکی به صورت مجزا به وسایل مورد نیاز برای هر یک از اعمال جراحی می پردازیم.

لوازم و وسایل موردنیاز برای کشیدن دندان

 • پنس
 • پروپ کنتراانگل
 • آینه های دسته و دهانی
 • لوازمی که در بی حسی موضعی به کار می روند

لوازم و وسایل مورد نیاز برای اکسترکشن معمولی که نیاز به جراحی داشته باشد:

 • چیزل
 • فورسپس و الواتوری که عمل کننده انتخاب کرده باشد.
 • الواتور پریوست
 • ساکشن در دو نوع حجم پایین و بالا به همراه نوک یکبار مصرف برای مکش بزاق

لوازم مورد نیاز برای اکسترکشن با روش جراحی

 • الواتور پریوست
 • دهان بازکن
 • سوزن، سرنگ و ماده مخصوص شستشو
 • انواع مختلف فرز
 • ساکشن جراحی
 • گالی پات
 • چیزل
 • هندپیس مستقیم
 • کورت جراحی
 • رترکتور آستین
 • تیغه یکبار مصرف اسکالپل و دسته آن
 • لوازم موردنیاز برای بخیه زدن
 • فایل استخوان
 • گاز استریل
 • برگه ای شامل دستورات لازم برای بعد از عمل
 • فورسپس جراحی که توسط عمل کننده انتخاب شود.

لوازم ضروری موردنیاز در جراحی دندانپزشکی

 • الواتور پریوست
 • سرساکشن جراحی
 • فورسپس بافت
 • دهان بازکن یا همان پروب دهانی
 • تیغ و دسته اسکالپل
 • رتنژور
 • قیچی مخصوص جراحی
 • کورت قاشقی
 • چکش جراحی
 • فورسپس مختص کشیدن دندان
 • سوزن گیر فایل استخوان
 • الواتور کرایر
 • الواتور مستقیم
 • الواتور کلنگی

ضروری ترین لوازم در لیست وسایل دندانپزشکی برای عمل جراحی اکسترکشن

 • هندپیس مستقیم
 • الواتور پریوست
 • کورت جراحی
 • فورسپس جراحی با انتخاب پزشک عمل کننده
 • انواع مختلف فرز
 • فایل استخوان
 • چیزل
 • تیغ اسکالپل یکبار مصرف و دسته آن

لوازم و وسایل مورد نیاز برای زدن بخیه

 • سوزن بخیه ضدعفونی و استریل شده که نخ شده و آماده باشد.
 • گاز مربعی از نوع استریل
 • قیچی بخیه
 • سوزن نگهدار

لوازم موجود در لیست لوازم دندانپزشکی که قبل از عمل آندو باید آماده شود:

 • انواع فرزهای مختلف
 • لوازم موردنیاز برای جاگذاری رابردم
 • فایل
 • باربد بروچ
 • هند پیس
 • خط کش
 • پروپ کنتراانگل یا سوند
 • پروب اندودنتیک
 • دریل گیتس گلیدن
 • پلاگر
 • اسپریدر
 • فیلم و نگهدارنده مناسب آن که همراه با رابردم بتوان استفاده کرد.
 • منبع گرما و گوتا پرکا
 • ماده ای مناسب برای پر کردن تاج دندان و نیز ماده سیل
 • کانال چه موقتی و چه دائمی
 • لوازمی که در بی حسی موضعی مورد نیاز است.

نحوه نگهداری از لوازم دندانپزشکی

با معرفی وسایل دندانپزشکی و آشنایی با کابرد هر یک، دیگر می توانید استفاده درستی از هر کدام داشته باشید. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه می توانید از این لوازم به شیوه صحیحی نگهداری کنید؟ به هنگام خرید تجهیزات دندانپزشکی دستورالعملی به همراه آنها دریافت می کنید که از سوی شرکت تولید کننده برای افزایش عمر این لوازم گردآوری و ارائه شده است. 

توجه و مطالعه دقیق دستورالعمل ارائه شده به نفع شما خواهد بود. در صورت عدم رعایت این نکات و بی توجهی به آنها ممکن است به وسیال آسیب رسیده و گارانتی آن نیز باطل گردد. این امر بسته به ارزش ریالی ابزار ممکن است ضرر و زیان زیادی وارد کند.

همچنین بخوانید: اصول نگهداری و استریل تجهیزات دندانپزشکی

لیست قیمت لوازم دندانپزشکی

به منظور خرید و اطلاع از لیست قیمت لوازم دندانپزشکی و نیز آگاهی و شناخت بهترین نوع آنها می توانید به فروشگاه های اینترنتی که به فروش این ابزار مشغول هستند، مراجعه کنید. این فروشگاه ها علاوه بر لوازم و مواد مصرفی مورد نیاز دندانپزشکی را نیز به مشتریان خود عرضه می کنند.

به دلیل نوسانات ارز و تورم موجود در بازار نمی توان قیمت دقیقی برای وسایل دندانپزشکی عنوان کرد. بهتر است قبل از خرید، از چند فروشگاه استعلام قیمت کنید و با در نظر گرفتن کیفیت هر کدام، بهترین انتخاب را انجام دهید.

سبد خرید فروشگاه
ورود به سایت

هنوز حساب کاربری ندارید ؟

نوار کناری

با توجه به نوسانات بازار، ممکن است قیمت محصولات بروز نباشند، لطفا جهت استعلام قیمت تماس بگیرید.

WeCreativez WhatsApp Support
پیام خود را بگذارید و منتظر پاسخ پشتیبان سایت بمانید
👋 سلام چه کمکی می توانم به شما کنم؟
منو
صفحه اصلی
فروشگاه
حساب کاربری من