وسایل استریلیزاسیون

فهرست مطالب

یک بخش از لوازم و لیست تجهیزات دندانپزشکی لوازم شستشو و تجهیزات استریلیزاسون دندانپزشکی می باشد که برای استریل کردن سایر تجهیزات به کار برده می شوند، در ادامه به معرفی هر کدام از این تجهیزات می پردازیم:

 • دستگاه شیمی کلاو

  کارکرد دستگاه شیمی کلاو شباهت بسیاری به دستگاه اتوکلاو دارد. تنها فرق این دو در این است که در دستگاه شیمی کلاو برای میکروب زدایی و استریل کردن لوازم دندانپزشکی از مواد شیمیایی مختلف از قبیل فرمالدئید، الکل و … تحت فشار استفاده می گردد.

 • برس بطری

  در لیست تجهیزات استریلیزاسیون دندانپزشکی نباید برس بطری را فراموش کنید. ممکن است این وسیله از نظر برخی اهمیت چندانی نداشته باشد ولی تمیزکاری تیوب های ساکشن بدون آن امکان پذیر نخواهد بود. شستشوی قسمت درونی تیوب ساکشن با آب و شوینده توسط این ابزار تکمیل خواهد شد.

 • برس فرز

  فرز در دندانپزشکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. امروزه شرکت های بسیاری تولید این محصول را در دستور کار خود قرار داده اند زیرا بازار فروش خوبی دارد. فرز را می توان قطعاتی مانند مته دانست که قابلیت اتصال به دسته را دارند. 

  تراشکاری و برش دندان ها توسط این ابزار انجام می گیرد که با برس فرز می توان آنها را به صورت دستی شستشو داد.

 • دستگاه فور

  یکی دیگر از لوازمی که در تجهیزات استریلیزاسیون دندانپزشکی قرار دارد دستگاه فور است. فور از تجهیزات تخصصی در حوزه دندانپزشکی است که در کلینیک ها به منظور استریل کردن ابزارآلات و تجهیزات استفاده می گردد. 

  در حقیقت می توان این دستگاه را به یک کوره هوای گرم تشبیه نمود که میکروارگانیسم ها را از طریق انتقال حرارت بالا از بین می برد. توصیه می کنیم از دستگاه فور تنها برای ضدعفونی کردن لوازم فلزی استفاده کنید.

 • کیسه مخصوص استریلیزاسیون

  Special sterilization bag

  کیسه مخصوص استریلیزاسیون نیز برای ضدعفونی کردن تجهیزات دندانپزشکی در داخل اتوکلاو به کار می رود که به صورت یکبار مصرف موجود هستند. درستی فرایند استریلیزاسیون بایستی توسط یک نشانگر نمایش داده شود. استفاده از این کیسه ها بسیار راحت است و پیچیدگی خاصی ندارد.

 • ظرف نگهدارنده ابزار های تیز

  safety box

  به منظور نگهداری و انهدام لوازم برنده و تیز از این ظرف ها استفاده می گردد. به عبارت دیگر برای مدیریت پسماندهای برنده و تیز در محیط هایی از جمله کلینیک ها، مطب های دندانپزشکی، مراکز جراحی، مطب ها، هتل ها و آرایشگاه ها از سیفتی باکس استفاده می گردد.

  پسماندهای برنده و تیز شامل کاترها، تیغ های جراحی، سرنگ ها، بیوپسی ها، تیغ های اصلاح صورت، شیشه ها و … می باشد.

 • جعبه مخصوص استریلیزاسیون

  Special sterilization box

  به منظور استریل و ضدعفونی کردن لوازم کوچک از قبیل کلامپ  رابردم و نیز انواع مختلف فرزها می توان از این جعبه استفاده نمود. بدنه این جعبه به گونه ای طراحی شده است که بخار اتوکلاو را از طریق سوراخ های موجود بر روی آن عبور دهد تا فرایند استریلیزاسیون به درستی انجام بگیرد.

 • دستگاه اتوکلاو

  Autoclave device

  از دستگاه اتوکلاو برای ضدعفونی کردن و میکروب زدایی تجهیزات در مراکز دندانپزشکی و پزشکی استفاده می گردد. البته برای استریل نمودن لوازم و تجهیزات شیوه های مختلفی وجود دارد که استفاده از بخار یکی از آنها است. 

  در دستگاه اتوکلاو از بخار برای استریل نمودن لوازم استفاده می گردد. استفاده از این روش مزایای بسیاری دارد که از آن جمله می توان به کاربری آسان، حداقل آسیب به لوازم، استریل قطعی، امکان کنترل، سرعت بیشتر و … اشاره نمود. البته از بخار فشرده نمی توان برای استریل کردن همه ابزارآلات استفاده کرد.

 • دستگاه تمیز کننده اولتراسونیک

  Ultrasonic cleaning machine

  تمیزکننده اولتراسونیک دستگاهی حرفه ای و جدید در دندانپزشکی است که می توان از آن برای شستشو، جرم گیری و پاک کردن لوازم و تجهیزات حساس و ظریف بیمارستانی و دندانپزشکی استفاده نمود. این دستگاه مکملی برای دستگاه اتوکلاو است که قبل از استریل کردن لوازم استفاده می گردد. 

  در دستگاه اولتراسونیک به منظور جرم زدایی و شستشوی تجهیزات، فرایند کاویتاسیون به وسیله تولید امواج اولتراسوند در داخل آب صورت می گیرد.

 • نوار چسب اتوکلاو

  Autoclave adhesive tape

  نوار چسب اتوکلاو در حقیقت نواری چسبنده است که می توان از آن در اتوکلاو نمودن لوازم و همچنین اطمینان از صحت فرایند استفاده نمود. برای ساخت این نوار از نوعی جوهر که به گرما حساس است، استفاده شده است. حرارت فرایند استریلیزاسیون که غالبا 121 درجه سانتیگراد است، موجب تغییر رنگ این نوار می گردد. 

  در حالت کلی از این نوار چسب می توان به عنوان نشانگر در فرایند اتوکلاو استفاده نمود. طراحی و ساخت چسب اتوکلاو به گونه ای بوده که با توجه به چسبندگی آن و حساسیت در برابر فشار، می تواند به پوشش های مختلف بچسبد. بر همین اساس سلامت بسته طی فرایند استریل کردن تامین می گردد.

مقالات مرتبط

سبد خرید فروشگاه
ورود به سایت

هنوز حساب کاربری ندارید ؟

نوار کناری

با توجه به نوسانات بازار، ممکن است قیمت محصولات بروز نباشند، لطفا جهت استعلام قیمت تماس بگیرید.

WeCreativez WhatsApp Support
پیام خود را بگذارید و منتظر پاسخ پشتیبان سایت بمانید
👋 سلام چه کمکی می توانم به شما کنم؟
منو
صفحه اصلی
فروشگاه
حساب کاربری من