ضرورت استفاده از انواع ظروف و سینی های یکبار مصرف دندانپزشکی چیست؟

یکبار مصرف های دندانپزشکی چیست
فهرست مطالب

رعایت نکات بهداشتی و اطمینان از سلامت افراد دغدغه همه پزشکان و بیمارانی است که در کلینیک های تخصصی و درمانی دندانپزشکی فعالیت می کنند و یا به آنها رفت و آمد دارند. برای نیل به این هدف استفاده از ظروف یکبار مصرف دندانپزشکی می تواند بسیار کمک کننده باشد. این ظروف با توجه به ویژگی یکبار مصرف بودن شان می توانند به رعایت بهداشت کمک کنند.

ضرورت استفاده از ظروف یکبار مصرف در دندانپزشکی

استفاده از ظروف یکبار مصرف در دندانپزشکی به علت جلوگیری از انتقال عفونت و بیماری بین بیماران است. با استفاده از این نوع ظروف، خطر انتقال عفونت و بیماری بین بیماران کاهش می‌یابد و همچنین به دندانپزشکان کمک می‌کند تا بهترین شرایط بهداشتی را برای ارائه خدمات به بیماران فراهم کنند. همچنین، استفاده از ظروف یکبار مصرف به کاهش هزینه‌های پاک‌کردن و ضدعفونی کردن ابزار دندانپزشکی کمک می‌کند. در نهایت، استفاده از ظروف یکبار مصرف در دندانپزشکی به سلامتی عمومی جامعه کمک می‌کند.

کاربرد انواع ظروف یکبار مصرف دندانپزشکی

تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف همواره سعی دارند تا با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا، تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی با کیفیت تری را تولید و در اختیار خریداران قرار دهند. در این زمینه تولیدکنندگان داخلی به موفقیت های چشمگیری نیز دست یافته اند.
ظروف یکبار مصرف دندانپزشکی به دلیل استفاده از مواد اولیه باکیفیت در تولید، از مرغوبیت بالایی برخوردار هستند. تولیدات داخلی این محصولات می توانند در بازارهای جهانی و با برندهای جهانی به رقابت بپردازند. به دلیل ویژگی یکبار مصرف بودن این ظروف هر کدام از آنها را می توان به صورت تخصصی و تنها برای یک بیمار در نظر گرفت.
رعایت همه استانداردهای بین المللی در فرایند تولید ظروف یکبار مصرف دندانپزشکی، آنها را به گزینه ایده الی برای رعایت بهداشت تبدیل نموده است. کارخانجات ایرانی تولیدکننده این ظروف، به ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته ای مجهز هستند که می توانند به روش های مدرن امروزی تولیدات خود را ارئه دهند.

ضرورت استفاده زا ظروف یکبار مصرف دندانپزشکی
ضرورت استفاده زا ظروف یکبار مصرف دندانپزشکی

ظروف یکبار مصرف دندانپزشکی چه ویژگی هایی دارند؟

برای ظروف یکبار مصرف دندانپزشکی ویژگی های بیشماری را می توان برشمرد که موجب شده است نظر بسیاری از دندان پزشکان را به خود جلب نمایند. در ادامه به چند مورد از این قابلیت ها اشاره می کنیم:

 • کیفیت و مرغوبیت بالا: تمام مواد اولیه مورد استفاده برای تولید این محصولات به دلیل مرغوبیت و کیفیت بالایی که دارند، دارای طول عمر و دوام بالایی هستند.
 • مقاومت در مقابل ضربه: از دیگر ویژگی های منحصر به فردی که برای ظروف یکبار مصرف ذکر می شود، ضد ضربه بودن آنها است. این موضوع می تواند مقاومت بالای این سری از محصولات را توجیه نماید.
 • رنگ ثابت: ظروف یکبار مصرف دندانپزشکی در رنگ های مختلفی تولید می شوند که می توان گفت این رنگ ها ثابت بوده و به هیچ وجه از بین نمی روند.
 • استریل: اصلی ترین ویژگی های ظروف یکبار مصرف تولید و بسته بندی آنها به شکل استریل می باشد.

کاربرد سینی های یکبار مصرف در دندانپزشکی چیست؟

سینی یکبار مصرف دندانپزشکی یکی از ظروف یکبار مصرفی است که در کلینیک ها و مطب های دندان پزشکی کاربرد بسیاری دارد. دندانپزشکان برای نظم دادن به لوازم و تجهیزات و همچنین نگهداری استریل آنها، از سینی های یکبار مصرف دندانپزشکی استفاده می کنند. اختصاصی بودن این سینی ها برای بیماران می تواند اصلی ترین ویژگی انحصاری آنها به شمار آید.
سینی های یکبار مصرف به دلیل استفاده اختصاصی برای هر بیمار، از انتقال آلودگی ها و میکروب های مختلف جلوگیری می کنند. این موضوع علاوه بر رعایت موارد بهداشتی، دسترسی دندانپزشک را نیز به لوازم موردنیاز در حین درمان آسان تر خواهد کرد.

چرا استفاده از سینی یکبار مصرف دندانپزشکی بهتر از سینی های استیل است؟

از سینی های استیل می توان چندین بار استفاده کرد ولی نباید فراموش کنید که پس از هر بار استفاده لازم است سینی های استیل را کاملا ضدعفونی و استریل کنید. فرایند استریل نمودن سینی ها باید با دقت فراوان و با حوصله انجام بگیرد تا هیچ گونه آلودگی ای بر جای نماند. این فرایند کاری زمانبر بوده و امکان باقیماندن آلودگی ها نیز وجود دارد.
لکن در صورتی که از سینی های یکبار مصرف استفاده شود دیگر نیازی به صرف وقت و هزینه برای ضدعفونی کردن نیست. سینی های یکبار مصرف به دلیل جنس پلاستیکی که دارند اقتصادی تر هستند و هزینه بسیار ناچیزی برای خرید آنها می پردازید.

انواع سینی یکبار مصرف دندانپزشکی

سینی های یکبار مصرف را می توان با توجه به دو مولفه اصلی رنگ و وزن دسته بندی نمود. دسته بندی وزنی این محصولات عبارتند از:

 • سینی ۵۰۰ گرمی
 • سینی ۶۰۰ گرمی
 • سینی ۷۰۰ گرمی
 • سینی ۸۰۰ گرمی

مسلما سینی هایی که از وزن بیشتری برخوردار هستند کیفیت و دوام بیشتری دارند و به همین دلیل باید هزینه بیشتری بابت خریدشان بپردازید.
اما دسته بندی سینی های یکبار مصرف دندانپزشکی بر اساس رنگ آنها عبارتند از:

 • صورتی
 • زرد
 • سفید
 • آبی

انتخاب رنگ های متنوع برای دندانپزشکی کودکان بیشتر به کار می رود؛ زیرا این موضوع می تواند ترس کودک را کاهش داده و فرصتی برای انجام اعمال درمانی برای دندانپزشک فراهم نماید.

همچنین میتوانید برای خرید سینی یکبار مصرف دندانپزشکی با قیمت عمده به فروشگاه سورنا دنتال مراجعه نمایید.

ظروف یکبار مصرف دندانپزشکی و انواع استفاده از آنها

از لوازم یکبار مصرفی که برای کارهای درمانی در پک های دندانپزشکی به چشم می خورد سینی یکبار مصرف دندانپزشکی است. جنس مواد مورد استفاده در این سینی ها، آنها را برای یک بار استفاده مناسب کرده اند و باید پس از آن دور ریخته شوند. این سینی های یکبار مصرف کاربردهای مختلفی در کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی دارند.
البته ظروف یکبار مصرف دندانپزشکی منحصر به سینی های یکبار مصرف نمی شوند و انواع مختلفی دارند که هر کدام برای مصارف گوناگونی به کار می روند. اصلی ترین ظروف یک بار مصرفی که توسط دندانپزشکان به کار می روند عبارتند از:

 • گوده یکبار مصرف دندانپزشکی
 • آینه یکبار مصرف دندانپزشکی
 • سینی یکبار مصرف دندانپزشکی
  و …
کاربرد ظروف یکبار مصرف در دندانپزشکی
کاربرد ظروف یکبار مصرف در دندانپزشکی

شاخصه های بهداشتی برای ظروف یکبار مصرف در دندانپزشکی

برخی از شاخصه‌های بهداشتی برای ظروف یکبار مصرف در دندانپزشکی عبارتند از:

 1. بهداشت و سلامت بیمار: استفاده از ظروف یکبار مصرف به دنبال کاهش خطر انتقال بیماری و عفونت بین بیماران است. بطوریکه بیماران در طول درمان دندانپزشکی، با ارائه بهترین سطح بهداشت و ضدعفونی، در معرض خطر کمتری قرار خواهند داشت.
 2. کاهش هزینه‌ها: استفاده از ظروف یکبار مصرف به هزینه پاک‌کردن و ضدعفونی کردن ابزارهای دندانپزشکی کمک خواهد کرد و در نتیجه برای دندانپزشکان هزینه کمتری به همراه خواهد داشت.
 3. به حداکثر رساندن بهداشت درمانگاه: استفاده از ظروف یکبار مصرف به دنبال به حداکثر رساندن بهداشت و پاکیزگی درمانگاه است. بطوریکه شامل مواردی مانند عدم نیاز به شستشو و ضدعفونی ابزارهای پزشکی مجدداً قبل از استفاده یا تمیز کردن کلاه‌های محافظ سر خواهد بود.
 4. حفاظت از محیط زیست: استفاده از ظروف یکبار مصرف، کمک به حفاظت از محیط زیست است و همچنین به جلوگیری از تولید اضافی زباله و پسماندهای پزشکی کمک می‌کند.
 5. سهولت استفاده: استفاده از ظروف یکبار مصرف به دلیل سادگی و سهولت استفاده، برای دندانپزشکان بسیار مناسب است و در نتیجه زمان و انرژی بیشتری را برای پاک‌کردن و ضدعفونی کردن ابزارهای پزشکی خود رها می‌کنند.

آیا میتوان از محصولات یکبار مصرف دندانپزشکی بیش از یکبار استفاده کرد؟

خیر، استفاده بیش از یکبار از محصولات دندانپزشکی یکبار مصرف مانند مسواک، فرش دندان و نخ دندانی توصیه نمی‌شود. این محصولات طراحی شده‌اند که بعد از یکبار استفاده دور ریخته شوند زیرا می‌توانند باکتری‌ها و ویروس‌های مختلف را حمل کنند و به سلامت دهان شما آسیب بزنند. استفاده از محصولات دندانپزشکی یکبار مصرف جدید پس از هر بار استفاده پیشنهاد می‌شود.

همانطور که MDS Associates نیز در این باره با عنوان نقض قوانین یاد کرده است:

The CDC states that a single-use device, also called a disposable device, is designed to be used on one patient and then discarded, not reprocessed for use on another patient (e.g., cleaned, disinfected or sterilized). The FDA regulations and CDC guidelines clearly preclude the reuse of disposable items.

دانلود pdf این مقاله

برای خرید لوازم یکبار مصرف دندنانپزشکی با تخفیفات ویژه و قیمت عمده از سایت تجهیزات دندانپزشکی سورنا دنتال با مشاوران ما در ارتباط باشید.

سورنا دنتال
مشاوره و سفارش خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
ورود به سایت

هنوز حساب کاربری ندارید ؟

با توجه به نوسانات بازار، ممکن است قیمت محصولات بروز نباشند، لطفا جهت استعلام قیمت تماس بگیرید.

منو
صفحه اصلی
فروشگاه
حساب کاربری من